Boğaziçi Üniversitesi Engelli Öğrenciler Danışma Ve Koordinasyon Birimi Logosu
Ana Sayfa...
    Hakkımızda
    Misyonumuz
    Engelliler Komisyonu
    GETEM
    Boğaziçi Üniversitesi
    İletişim
    Resim Galerisi
    Öğrencilerimiz
    Hizmetlerimiz
    Önemli Linkler
    Yasal Düzenlemeler
    Sesli Betimleme


Boğaziçi Üniversitesi...

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), engelli bireyler dahil herkesin tümüyle erişebileceği ve üniversite yerleşkesi içinde azami katılımı sunan bir üniversite topluluğu oluşturmayı hedeflemektedir. Bܒde öğrencilere sunulan tüm program ve faaliyetlere engelli olan öğrencilerin de erişebilmesi için gerekenin yapılmasını kendine amaç edinmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü, “engelli birey’i” başlıca yaşam faaliyetlerinin (yürüme, görme, duyma, konuşma, nefes alma, öğrenme, çalışma) bir ya da daha fazlasını önemli bir şekilde kısıtlayan, fiziksel ya da zihinsel sorunu olan birey olarak tanımlamaktadır. Fiziksel, psikolojik ya da anatomik olan “sorun” ise vücut yapısında kayıp veya işleyişindeki anormalliktir. Bu tanım, beyin lezyonlarını, kol ya da bacak kayıplarını, organların zarar görmesi ya da bozulmasını kapsar. “Engellilik”ise bu özelliklere sahip bireylerin maruz bırakıldığı fiziksel ya da davranışsal kısıtlamalardır. Örneğin, tekerlekli sandalye kullanan engelli insanlar için merdivenler ve dar kapılar birer kısıtlamadır.

Bizler, bölümler, birimler, merkezler, diğer kurullar ve komisyonlar aracılığı ile; öğrencilerimizin çeşitliliğinin ve farklılığının üzerinde duruyor ve kültürel açıdan duyarlı ve erişilebilir bir yerleşke oluşturmanın önemini vurguluyoruz. Amacımız, engelli öğrencilere destekleyici ve iyi kaynaklarla donatılmış bir ortam sağlayarak onların akademik başarı ve eğitimleri önündeki kısıtlamaları kaldırmak ve öz-farkındalıkları ve birey olarak bağımsızlıklarını geliştirmelerinde yardımcı olmaktır.

Birçok tıbbi durumun ve engelin kolayca anlaşılmadığını ve bu yüzden akademik dönem başlangıcından önce teşhis de edilemediğini vurgulamak istiyoruz. Görünüşte benzer olan engellilik durumları için gereken düzenlemeler aynı olmayabilir ve önemli farklılıklar gösterebilir. Bazı engelliler (örneğin görme engelliğinde olduğu gibi) çok kolaylıkla gözlemlenebilirken, bazılarını algılamak (öğrenme zorluklarında olduğu gibi) o kadar olmayabilir. BÜ öğrencilerine engel durumlarına uygun düzenlemeleri sağlamak; öğretim elemanları, araştırma görevlileri, BÜ Öğrenci Dekanlığı, Boğaziçi Üniversitesi Engelliler Komisyonu, Rektörlük ve tabii ki öğrenciler arasında devam eden iletişim ve işbirliğine bağlıdır.

Engelleri ile ilgili olarak üniversiteden destek talebinde bulunan öğrenciler, taleplerini Boğaziçi Üniversitesi Engelliler Komisyonu ve/veya Engelliler Birimi’ne bildirebilirler. Öğrencilerle engellilik konusunda yapılan tüm iletişimler/görüşmeler bireyseldir ve gizli tutulur.

Boğaziçi Üniversitesi'nin resmi web sitesine http://www.boun.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.